Dlaczego mam uczucie zalegania w żołądku?

Od wczoraj po kolacji czuje jakby coś zalegało mi w przelyku , żołądku. Nic już nie jadłam bo po jedzeniu jest gorzej .Czuję to ciągle. Często mi sie odbija . Jakiś czas temu miałam to samo tyle że przeszło po wymiotach . Co mogę zastosować? Po odbiciu na chwilę jest jakby lepiej . Mam stwierdzony zespół jelita drażliwego oraz podejrzenie refluksu

Dzień dobry,

opisane objawy wymagają stacjonarnej wizyty u lekarza gastrologa i wykonanie badań diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej aby uzyskać odpowiedź o na Pani pytanie.

Możliwość można wymieniać ale nie o to chodzi w Pani przypadku najważniejsza jest diagnostyka, badanie fizykalne i potwierdzenie z czy ma się do czynienia i odpowiednie leczenie objawów które są opisane przez Panią.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Niestety ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Zalecamy więc konsultację z lekarzem gastrologiem, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu i diagnostyce. Na pewno warto byłoby wykonać pełną morfologię wraz z CRP i oznaczeniem prób wątrobowych oraz lipazy, a także gastroskopię, dzięki której można ocenić stan błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. Dodatkowo warto rozważyć przeprowadzenie pH-metrii, która mogłaby wykluczyć lub potwierdzić refluks przełykowo-żołądkowy.

Istnieje przypuszczenie, że przedstawione przez Panią objawy mogłyby wynikać z zaostrzenia choroby refluksowej. Istotny wpływ na stan zdrowia może mieć przede wszystkim dieta oraz sposób odżywiania.

Warto pamiętać, że powinno się nie spożywać posiłków bezpośrednio przed snem, a także nie popijać między nimi.

Istnieje wiele leków, które mogą zmniejszyć objawy ze strony przełyku, ale o taki postępowaniu powinien zdecydować wyłącznie lekarz.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-refluks-zoladka

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy https://portal.abczdrowie.pl/zgaga

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.