Dlaczego miejsce po ukąszeniu kleszcza swędzi, choć minęły już 3 miesiące?

Proszę o wskazówki, co robić w tej sytuacji. W miejscu ukąszenia mam małe zgrubienie, grudkę, która swędzi mnie co kilka dni. Rumień pojawił się 14 dni po ukąszeniu, leczony był 6 tygodni antybiotykiem (D***, 2 x dziennie po jednej tabletce). Czy powyżej opisane dolegliwości świadczą o niewyleczonym zakażeniu? Będę wdzięczna za poradę.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Czy kleszcz był usunięty w całości? Nie jest to typowy objaw nawrotu boreliozy, dlatego bardzo wątpliwe, by to było przyczyną. Trudno wypowiedzieć się na temat zmiany skórnej, jej nie widząc. Dlatego proponuję, by pokazać to miejsce lekarzowi pierwszego konatktu. W razie ponownego swędzenia, miejsce to można posmarować kremem łagodzącym, takim jak po ugryzieniu komara.

Serdecznie pozdrawiam!