Dlaczego, mimo braku ciąży, wynik testu jest pozytywny?

Dzień dobry. Mam 18 lat. 11.12. 2009 r. byłam w ciąży i poronilam. Dwa dni temu zrobiłam test ciążowy i wyszedl pozytywny, ale dzisiaj bylam u ginekologa i na badaniu USG nie wykrył ciąży. Ostatnią miesiączkę miałam 13. 05. 2010 i trwala okolo 5 dni. Lekarz dał mi skierowanie na badanie krwi BHCG. Przy badaniu stwierdził, że są małe ilości lekkobrazowego (prawie przeźroczystego) śluzu. Bardzo się boję, ponieważ raz już poroniłam. Po wizycie zrobiłam drugi test (dzisiaj) i on także wyszedł pozytywny.

Czy możliwe, że było za wcześnie, żeby stwierdzić ciążę? Czy gdy lekarz robił mi dopochwowe badanie USG zobaczyłby ciążę pozamaciczną, jeżeli taka by była? Na dodatek pobolewa mnie kręgosłup, czy to normalne? Bardzo się boję.

Proszę o pilną odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Teoretycznie, pęcherzyk ciążowy powinien być widoczny już 4 tygodnie od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Tak jest jednak przy założeniu, że do zapłodnienia doszło ok. 14 dni po tym dniu. Jeśli ma Pani dłuższe lub/i nieregularne cykle, to niewykluczone, że wszystko przebiega prawidłowo.

Brązowa wydzielina w niedużych ilościach ma prawo wydostawać się z dróg rodnych w pierwszym trymestrze. Dopóki nie jest to żywoczerwone krwawienie, nie należy podejrzewać poronienia. Mierne pobolewanie w krzyżu również nie stanowi powodu do niepokoju. Ciążę pozamaciczną (ektopową) można zdiagnozować, jeśli stężenie betaHCG wynosi 1000-1500 mIU/ml lub więcej (powinien być wtedy obecny pęcherzyk w jamie macicy, jeśli nie ma ciąży pozamacicznej).

Proszę więc wykonać badanie zlecone przez lekarza i spokojnie oczekiwać na kolejne badanie USG. Większości kobiet, które doświadczyły straty ciąży, udaje się zajść w kolejną i ją szczęśliwie donosić - proszę więc być dobrej myśli.

Pozdrawiam serdecznie!