Dlaczego mój 18-miesięczny synek budzi się w nocy?

Synek jest bardzo wesołym dzieckiem, w ciągu dnia bawi się ze mną, gdyż jestem na urlopie wychowawczym i poświęcam mu dużo uwagi. W ciągu dnia śpi tylko jeden raz od 12.00 do 13.40. Zaś wieczorem kładę go spać między 20.00 a 21.00, przesypia do godziny 24.00 i tu zaczyna się problem, bo o tej porze ja się kładę spać i po 30 minutach mój synek zaczyna się przebudzać, najpierw mruczy, to nie reaguję, a potem zaczyna płakać, wstaje na nóżki i woła mnie. Ja wtedy wstaję i kładę go na poduszeczkę, przykrywam i trzymam go za rączkę, bo gdy tego nie robię, to zaczyna płakać. Czasami muszę go brać na ręce i kołysać, a potem go kładę z powrotem do łóżeczka. Potrafi obudzić się około 8 razy. Są takie dni, że przesypia, ale to są bardzo rzadko. Nie wiem, co mam robić, jestem zmęczona takimi nocami i często wpadam w płacz, bo nie wiem, co mu się dzieje. Mam wrażenie, że wszystko przeżywa co się w ciągu dnia wydarzyło. Czasem, jak jest niedobry i ma swoje kaprysy, nie pozwalam mu na wiele rzeczy i wtedy podnoszę na niego głos, ale nie krzyczę, tylko zmieniam ton. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Dziecko w tym wieku, w jakim jest Pani synek, ma prawo wybudzać się w nocy z różnych powodów: aby sygnalizować potrzebę picia, przytulenia, bo się wystraszył w nocy, potrzebę fizjologiczną, bo zdarzają się dzieci, które nie używają już pampersów itd.

Może warto, aby kładła się Pani przez kilka dni razem z dzieckiem albo ok. 21.00, co pozwoli zregenerować się i być spokojniejszą, kiedy maluch wybudza się w nocy, co jest ważne, bo dzieciom udzielają się bardzo emocje rodziców.

Poza tym nie warto na dziecko krzyczeć, tylko wprowadzić jakieś zasady oraz uświadomić sobie, że dziecko samo z siebie nie wie wszystkiego i dopiero się tego uczy stąd na pewno będzie oprócz tych, które chcemy umiejętności uczyło się również tych, na których nam nie specjalnie zależy.

Pozdrawiam