Dlaczego mój 7-letni syn nie przybiera na wadze?

Mój syn od ok 2,5-3 lat nie przybiera na wadze, nie chudnie, ale i nie przybiera. Waży 18,5 kg przy wzroście 120 cm. Co 6 miesięcy ma kontrolowane wyniki ogólne krwi i moczu i zawsze są w normie. Syn jest tzw. niejadkiem. Podawałam mu różne syropy na zwiększenie apetytu, ale niestety nie skutkowały. Bardzo martwi mnie fakt, iż pomimo tego, że syn rośnie, nie przybiera na wadze. Proszę pomóżcie mi, bo chodzę od lekarza do lekarza, i efektow nie ma.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Podane przez Panią objawy, ich czas trwania, brak wpływu leków pobudzających łaknienienie może nasuwać wiele przyczyn braku przyrostu masy ciała. Aby móc więcej powiedzieć należałoby zbadać syna, ocenić jego rozwój fizyczny i psychiczny, zapytać o występowanie innych objawów, jak bóle brzucha, biegunki, wymioty, stany podgorączkowe, zgaga, zaburzenia połykania itp. Brak przyrostu masy ciała może być spowodowany wieloma schorzeniami, np. alergią pokarmową, celiakią, choroba refluksowa przełyku, zakażenie Helicobacter pylori, czy też zaburzeniami wchłaniania.

Proponowałbym na początek skonsultować syna u gastroenterologa dziecięcego, który pokieruje dalszą diagnostyką.