Dlaczego mój narzeczony wstydzi się mojej nadwagi?

Witam. Jesem osobą otyłą, mam narzeczonego. Od pewnego czasu rodzice starali mi pomóc z ta nadwagą. Przez pewien czas mi dobrze poszło ale jak tylko chciałam coś innego zjeść rodzice krzywo patrzyli. Moje zachowanie uległo zmianie. Mm wrażenie ze mój chłopak wstydzi się mnie. Często mam ataki płaczu jestem rozdrażniona z większością w rodzinie sie kłócę. Wstydzę sie siebie i przez to podjadam a przed wszystkimi udaję że jestem na diecie. Co mam robić?

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i udać się na konsultacje, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Dzień dobry :)

Oprócz kontaktu z psychoterapeutą zachęcam do wizyty u dietetyka, który ułoży Pani indywidualny plan żywieniowy dostosowany do potrzeb organizmu. Doświadczony dietetyk będzie Panią motywował do pracy nad sposobem odżywiania na pewno w lepszy sposób niż rodzina. Warto o to zadbać ze względu na fakt, że jest Pani bardzo młodą osobą, a w miarę przybywania lat takie problemy niestety będą się nasilać.

Bardzo ważna jest również umiarkowana i regularna aktywność fizyczna, która nie tylko pomoże zrzucić zbędne kilogramy, ale wpłynie także na poprawę samopoczucia.

W razie pytań zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Witam Panią. Czytając to co Pani napisała przychodzi mi na myśl określenie "naczynia połączone". Żyje Pani pod presją. Z jednej strony rodzice patrzą krzywo, kiedy sięga Pani po jedzenie. Wydaje się Pani, że Pani chłopak wstydzi się Pani. Do tego stara się Pani by inni wierzyli, że jest Pani na diecie. To wszystko z pewnością wywołuje u Pani sporo napięcia i różnych trudnych emocji. Mechanizm naczyń połączonych a może nawet można go nazwać "błędnym kołem" polega na tym, że odczuwając napięcie i trudne emocje może Pani odczuwać chęć sięgania po jedzenie. By móc przerwać taką zależność proszę pomyśleć o bezpośrednim kontakcie z psychologiem. Na koniec chciałbym zwrócić uwagę, że wydaje się Pani, że Pani chłopak się wstydzi Pani. Jeśli ma Pani do niego zaufanie i czuje się z nim bezpiecznie proszę z nim o swoim podejrzeniu otwarcie porozmawiać. Pozdrawiam Panią.

Witam,

jeżeli nie ma Pani wsparcia ze strony rodziny to nalezy poszukac go u specjalistów. Zachecam do wizyty u dietetyka i psychoterapeuty.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk