Dlaczego mój ojciec od jakiegoś czasu opala się szybko?

Mój tata w dzieciństwie w ogóle się nie opalał, choć większość czasu spędzał na dworze. Teraz natomiast opala się bardzo szybko. Z kolei ja w dzieciństwie opalałam się bez problemu, a teraz słońce w ogóle nie przyciemnia mojej skóry. Czy fototyp skóry może się tak nagle zmienić? A może taka zmiana sugeruje jakiś problem zdrowotny?

Lek. Paweł Szadkowski

Sam fakt szybszego czy wolniejszego opalania nie jest problemem zdrowotnym. Zmiana kondycji skóry wraz z wiekiem może powodować opisywaną różnicę w opalaniu. Sugeruję jednak zrezygnować z celowego opalania ponieważ podwyższa ono ryzyko nowotworów skóry.