Dlaczego mój puls jest wysoki?

Dzień dobry. Od kilku dni robię pomiary ciśnienia 3 lub 4 razy dziennie. Pomiary zawsze wychodzą powyżej 150 / 100 a puls 130. Dzisiejszy pomiar wynosi 156/109 a puls 134 czy jeśli mam 30 lat i około 73kg Czy zacząć się martwić

niestety nie wiem dlaczego Pana puls jest wysoki, trzeba wykonać badania, dodatkowo ciśnienie również jest za wysokie