Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego moja 10-miesięczna córeczka przestała gaworzyć?

Witam! Mam 10-miesięczną córeczkę, która gaworzyła, mówiła „tata”, „mama” i „baba”, a teraz tylko wydaje dźwięki, ale nic konkretnego. Jak coś chce, to pokazuje paluszkiem, ale z mówieniem sylab czy wyrazów, to jakby cofnęła się. W tej chwili rosną jej ząbki u góry, ma 2, a na dole 4, może jest to tym spowodowane? Czy powinnam się martwić i co mogę zrobić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość

Jak często niemowlak powinny się wypróżniać? W jakiej sytuacji powinniśmy się niepokoić? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o wypróżnianiu maluszków.

Witam:)

Niestety bardzo trudno odpowiedzieć na Pani pytanie mając tak niewiele informacji o rozwoju maluszka. Cofnięcie rozwoju mowy nie jest dobrym objawem i wskazana jest wizyta u neurologa dziecięcego, ponieważ zatrzymanie rozwoju mowy może mieć podłożę medyczne albo być przejawem zaburzenia rozwojowego np. autyzmu i dlatego konieczna jest specjalistyczna konsultacja.

Zachęcam do zabaw z maluszkiem, w których będzie Pani wymuszać kontakt wzrokowy, patrzenie przez dziecko na Pani twarz i usta, gdy będzie Pani mówić do niego różne słowa, które zna i potrafiło już powiedzieć. Możecie również bawić się w zabawy dźwiękonaśladowcze w trakcie oglądania książeczek: Jak robi krowa...? Jak robi kotek...? itp.:)

Pozdrawiam
 

Pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy