Dlaczego moja roczna córka reaguje płaczem?

Dzień dobry!

Moja roczna córka większość czasu spędza ze mną, czyli mamą, ponieważ tata pracuje do wieczora, ale lubi przebywać też z tatą. Mieszkamy z teściami, więc córka spędza czas też z babcią i dziadkiem. Przeważnie co tydzień widzi się z drugą babcią i dziadkiem, i również z ciociami. Chociaż widuje ich często, to gdy ktoś próbuje się do niej zbliżyć, czy coś powiedzieć, to reaguje płaczem. Zastanawiam się dlaczego tak jest?

Proszę o poradę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Życie młodego dziecka można podzielić na pewne fazy. W pewnym momencie dzieci nabywają cechę nieufności wobec "obcych" osób. Obce osoby należy rozumieć jako, te których dziecko nie widzi codziennie. Roczne dziecko nie jest w stanie wyrazić swojego strachu, zaniepokojenia inaczej jak płaczem.

Proszę się nie niepokoić. Jest to normalne zachowanie dziecka i niestety, ale zapewne przez parę najbliższych lat będzie początkowo nieufne wobec nieznajomych. Oczywiście z czasem dziecko się przyzwyczaja, zazwyczaj jeszcze w czasie odwiedzin.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.