Dlaczego moje 9-miesięczne dziecko budzi się w nocy?

Moja córka skończyła 9 miesięcy. Do 6 miesiąca (zanim zaczęła ząbkować) spała w nocy spokojnie, budziła się kilka razy, ale kiedy tylko possała pierś, zasypiała, odkładałam ją do łóżeczka. Co prawda nigdy nie była śpiochem i jako niemowlę mało spała w dzień, za to noce były spokojne. Teraz w ciągu dnia śpi raz lub dwa razy (nawet do dwóch godzin trwa jedna z drzemek), za to noce są nerwowe, budzi się kilka razy, nie pomaga przystawianie do piersi, noszę ją na rękach, ale kiedy tylko odkładam do łóżeczka, zaczyna się lament. Zaczęłam brać ją do swojego łóżka i też nie śpi twardo, wierci się, kręci, popłakuje, więc dalej noszę, przytulam dostawiam do piersi i nic. Zasypia twardo dopiero na ranem (o 6.00 i śpimy do ok. 9.00), a muszę dodać, że dbamy o wieczorny, ustalony rytuał i kładziemy córeczkę dość późno, ok. 21.30. Wcześnie nie ma szans.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie:)

Zmiany w zasypianiu i realizacji potrzeby snu niestety są wpisane w rozwój dziecka, warto to uwzględnić i znaleźć sposób, aby regenerować siły i mieć dużo cierpliwości;)

Wybudzanie się maluszka może być spowodowane chęcią przebywania blisko pani albo chęcią doznawania nowych wrażeń, których w nocy może być dużo: inne dźwięki, kolory, itp.

Trudności w zasypianiu mogą być również wynikiem nieprawidłowej diety, wywołującej pewne dolegliwości gastryczne, o czym maluszek niestety nie jest jeszcze w stanie powiedzieć.

Zachęcam przede wszystkim do odsypiania zarwanych nocy, do masowania systematycznie dziecka np. po kąpieli, przed snem (masaż całego ciała), do podjęcia decyzji, czy dziecko śpi w swoim łóżeczku czy w łóżku rodziców i konsekwentne trzymanie się planu:)

Pozdrawiam