Dlaczego moje dziecko powtarza czynności?

Mój 7-letni syn wielokrotnie powtarza zwykłe czynności: ma potrzebę i wielokrotnie nie potrafi się opanować przed dotykaniem przedmiotów i osób; często są to przedmioty o intrygującej fakturze, np. skórzana/włochata czapka, jak również pomarszczona dłoń starszej osoby; gładkie przedmioty - najczęściej dotyka łokciem, przedramieniem, muska zewnętrzną częścią dłoni (być może wydaje mu się, że w ten sposób robi to ukradkiem) - ukradkiem, często łokciem dotyka intrygujących go przedmiotów nawet u obcych osób, co często powoduje ich /nasze zażenowanie - zachowania nasilają się w sytuacjach stresowych. Sytuacje mocno się nasiliły ostatnio i strasznie nas martwi to razem z żoną.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Synek najprawdopodobniej przejawia zachowania nazywane stymulacjami: dotyka przedmiotów, osób z jakichś powodów dostarczając sobie pewnych wrażeń sensorycznych lub innych. Zachowania mogą mieć charakter kompulsji czyli pewnego przymusu robienia tych czynności, ale trudno to teraz stwierdzić. Zachęcam do spotkania z psychologiem dziecięcym lub terapeutą pracującym zmian, m.in. metodą poznawczo-behawioralną:) Obserwując dziecko: w jakich sytuacjach wykonuje te czynności i jak reaguje na wprowadzenie zmiany, będzie można podjąć próbę wygaszenia tych zachowań;)

Pozdrawiam