Dlaczego nic nie chudnę?

Mam 16 lat, 167 cm wzrostu i ważę 58 kg. Moja waga jest prawidłowa, wiem, ale moje ciało mi się nie podoba, uważam, że mam za dużo tu i ówdzie. Wzięłam się w garść i zaczęłam się odchudzać. Minął miesiąc diety i lekkich ćwiczeń - nic. Waga nie ruszyła, czasem pokazywała nawet więcej. Stwierdziłam, że przejdę na Dukana. Po ok. 2 tygodniach również moja waga się nie zmieniła. Nie poddałam się i odchudzam się do teraz. Dzisiaj mija 12 dni nowej diety i ćwiczeń. Wygląda ona tak: pozwalam sobie na płatki fitness, nabiał (serki, mleko odtłuszczone 0% i 0,5%, jaja, jogurty), gotowanego kurczaka, wszystkie rodzaje ryb na parze, warzywa na patelni lub zwykłe gotowane zielone (np. brokuły, fasolka szparagowa), owoce (jabłka) i placki otrębowe (robię je z takiego przepisu: szczypta soli i proszku do pieczenia, jajko, 2 łyżki serka, 2 łyżki otrębów pszennych i 1 łyżka owsianych - smażę na minimalnej ilości oliwy z oliwek). Codziennie jem do 5 posiłków w odstępach 3-2 lub czasem więcej godzin. Piję do 4 l wody dziennie z 2 tabletkami zielonej herbaty (wspomagacz odchudzający). Do tego ćwiczę, trening zajmuje mi około godziny + jakieś spacery w dniu, jazda na rowerze, basen. Mój jadłospis wygląda mniej więcej tak: na śniadanie i kolację miseczka płatków fitness z mlekiem lub z jogurtem, obiad to zazwyczaj warzywa + kurczak lub ryba, pozostałe posiłki między to placki otrębowe, owoc lub serek wiejski. Od czasu do czasu zjem gotowane jajko do obiadu lub jajecznicę z chudą szynką. Dodam, że przed tą dietą i dietą Dukana była podobna dieta do tej z ćwiczeniami, która trwała okrągły miesiąc. Po podliczeniu tego wszystkiego odchudzam się już do 2 miesięcy, a moja waga w ogóle nie spadła! Czy coś ze mną nie tak? Moim zdaniem nie robię jakiś poważnych błędów, które powodowałyby blokadę spadku wagi... Proszę o pomoc. Piszę tutaj, ponieważ jest to moja jedyna szansa, gdzie uzyskam pomoc, uważam, że nie powinnam iść do dietetyka, ponieważ uzna, że moja waga jest prawidłowa i ułoży mi dietę zdrową, nie odchudzającą.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 20,86 i znajduje się w okolicach 50 percentyla. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest prawidłowa, wręcz idealna w stosunku do wzrostu. Dlatego nie ma wskazań, abyś rozpoczynała dietę odchudzającą. Szczególnie nie jest wskazana dla Ciebie dieta białkowa, gdyż w okresie wzrostu bardzo łatwo jest doprowadzić do niedoborów żywieniowych, które mają swoje konsekwencje w stanie zdrowia i samopoczucia. Ponadto dieta białkowa może doprowadzić, wraz z innymi czynnikami, do rozwoju dny moczanowej czy podwyższenia stężenia cholesterolu całkowitego we krwi.

Do swojego jadłospisu włącz węglowodany - w postaci gruboziarnistych przetworów zbożowych, kasz, makaronów, ziemniaków, płatków naturalnych. Nie zapominaj także o owocach i 4-5 porcji warzyw dziennie.

Postaraj się żywić racjonalnie i ćwiczyć konkretne partie ciała, np. na siłowni, aerobicu itp.
Zgłoś się do dietetyka, jeżeli potrzebujesz dokładnej i wnikliwej analizy swojego jadłospisu.

Pozdrawiam