Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego nie chudnę na diecie?

Witam! Mam 20 lat,166 cm wzrostu i ważę 68 kg. Stosowałam wiele diet, np. ostatnio byłam na diecie proteinowej 1,5 misiąca wraz z moją mamą, na której nie schudłam nic, natomiast moja mama 4 kg. Dlaczego tak się dzieję? Już nie wiem, co mogę zrobić, aby schudnąć. Proszę o pomoc>

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Witam,

powodów może być wiele - poczynając od prostych powodów typu pojadanie, po bardziej złożone, np. choroby typu niedoczynność tarczycy.

Myślę jednak, że w Pani przypadku mamy do czynienia z najczęstszym przypadkiem - dieta była dietą pochodzącą z gazety albo strony internetowej, i prócz ładnej nazwy, nie miała w sobie nic dobrego. Po prostu ilość kalorii, jaką dostarczała, była za duża w stosunku do Pani potrzeb lub też, mając za sobą wiele prób odchudzania, obniżyła Pani podstawową przemianę materii i Pani organizm broni się przed okresami głodu, magazynując wszystko, zamiast spalać. 

Trzeba pamiętać, że białko jest takim samym źródłem kalorii jak węglowodany i ich wyższa zawartość w diecie wcale nie gwarantuje cudów. Za duże spożycie kalorii w stosunku do potrzeb organizmu zawsze będzie za dużym spożyciem, bez względu na pochodzenie.

Proponowałabym wizytę u profesjonalisty (dietetyk) lub też bliższe zapoznanie się np. z witryną abcodchudzanie.pl. Stosując wciąż coraz inne diety na własną rękę, popada Pani w błędne koło i "stresuje" organizm.

Pozdrawiam serdecznie

Urszula Bieniek

Dietetyk, autorka wielu publikacji dotyczączych żywienia.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy