Dlaczego nie mogę się cieszyć z tego, co mam? Co robić?

Mam 18 lat, nie dogaduję się z mamą, ojca nie widziałam już trochę czasu. Jestem wiecznie senna, przygnębiona, nic mi się nie chce, wszystko jest mi obojętne, często się denerwuję. W szkole nie jest tak, jak bym chciała. Nie jestem do końca zadowolona ze swojej figury. Nie lubię okazywać swoich uczuć, wszystko duszę w sobie. Mam cele, za które nie mogę się zabrać, nie mogę się przełamać. Problemy ze snem, potrafię nie spać całą noc. Od czasu do czasu, kiedy jest naprawdę ciężko, mam myśli samobójcze, lecz to tylko myśli. Ciągnie się to od mniej więcej 3-4 lat. Jeden dzień w miesiącu jestem wesołą, towarzyską osobą, taką jak kiedyś, pozostałe dni jestem ponura, bez emocji, bez życia. Chcę osiągnąć szczęście, mniej więcej wiem, co bym chciała osiągnąć, żeby je mieć, ale jak się do tego zabrać, skoro brak jakiejkolwiek motywacji, sił, chęci... Mam przyjaciół, wsparcie ze strony rodziny, czuję się kochana, stać mnie na zachcianki, przyjemności, jestem lubiana - dlaczego nie mogę się z tego cieszyć i dziękować Bogu, że mam tak dobre życie...? Co robić?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Chyba nie jest jednak do końca tak dobre, jak byś chciała, czegoś Ci brakuje. Trudno na podstawie twojego listu wywnioskować, co jest dokładnie przyczyną takiego samopoczucia. Na pewno trudne relacje z rodzicami (brak ojca, trudności w kontakcie z mamą) mają duży wpływ na to, jak się czujesz, ale problem z pewnością sięga głębiej. To może być brak poczucia akceptacji, brak wsparcia emocjonalnego ze strony rodziców, życie w poczuciu winy, złości, brak poczucia bycia zrozumianą i wiele innych.

Proponowałabym Ci spotkanie z psychologiem. Najlepiej, gdybyś podjęła psychoterapię. Opisane przez Ciebie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach z kręgu depresji, nie lekceważ tego stanu. Odkrycie źródła problemu pomoże Ci na nowo cieszyć się tym, co dobre, a zmienić te rzeczy, które są przyczyną spadku nastroju.

Pozdrawiam ciepło!