Dlaczego nie mogę zajść w ciążę - jak postępować?

Witam. Mam 31 lat, od 7 m-cy staramy sie z mężem o dziecko, ale bez żadnych rezultatów. Rok temu odstawilam Y*** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna) i zaczęłam przyjmować kwas foliowy. Miesiączki mam regularne, co 28 dni. W zeszłym miesiacu kupiłam testy owulacyjne i jajeczkowanie mialam w 14. dniu cyklu, ale nie przyniosło to efektów. W tym miesiącu zaczęłam robic testy w 12. dniu cyklu i do 20. dnia cyklu nie mialam owulacji.

Nie wiem czy jest to normalne, zaczynam się bardzo niepokoić. Dodatkowo, żeby zwiększyc plodność, stosujemy z mężem witamy dla rodzicow starających sie o dzieci. Moim problemem jest to, że nie moge zaobserwować śluzu owulacyjnego, tabletki z wiesiołka, ktore stosuję do połowy cyklu nie przynoszą żadnych efektów. Bardzo proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Z Pani opisu wynika, że najprawdopodobniej nie ma Pani zaburzeń hormonalnych, które mogłyby utrudniać zajście w ciążę. Śluz płodny nie zawsze jest łatwy do zaobserwowania. Może się też zdarzyć od czasu do czasu cykl bezowulacyjny.

Siedem miesięcy to nie jest długi okres starań. Diagnostykę niepłodności wdrażamy dopiero po co najmniej roku regularnych, a nieskutecznych starań. Często jednak zupełnie zdrowe pary muszą starać się dużo dłużej. Jednocześnie zbyt usilne, "nerwowe" starania negatywnie wpływają na szansę na powodzenie.

Proszę podejść do tego jak najbardziej spontanicznie, cieszyć się czasem oczekiwania. Jeśli zaś przez kolejnych kilka miesięcy nie dojdzie do zapłodnienia, mogą Państwo udać się do lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie badania.

Pozdrawiam serdecznie!