Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Pomocy

Mam 23 lata. Od ponad 1/5 roku staram się z narzeczonym o dziecko. W młodości cierpiałam na bulimię. Miesiączki mam bardzo nieregularnie. Czy mogę podejrzewać, że jestem bezpłodna? Badam się u ginekologa, robię przynajmniej raz na rok cytologię oraz badanie USG.
Pomocy co mam zrobić, do kogo się udać z tym problemem?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli stara się Pani bezskutecznie o dziecko od półtora roku, to są to podstawy do przeprowadzenia diagnostyki niepłodności. Jest na pewno za wcześnie by orzekać, że jest Pani bezpłodna. Problem może być stosunkowo łatwy do wyleczenia czy zaleczenia tak by mogła Pani zajść w ciążę. Problem może też leżeć po stronie partnera, choć Pani nieregularne miesiączki sugerują, że dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które mogą utrudniać zajście w ciążę.

Powinna się Pani udać do lekarza ginekologa, który specjalizuje się w leczeniu niepłodności lub do kliniki leczenia niepłodności. Na początek oprócz badania narządu rodnego należałoby przeprowadzić szczegółowe badania hormonalne. Jeżeli posiada Pani istotną niedowagę, nie je właściwie, to źródłem problemu może nadal być niedożywienie.

Pozdrawiam serdecznie!