Dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę przez rok?

Witam! Mam 27 lat i jestem mamą 6-letniego chłopca. Staramy się z mężem o drugie dziecko. Od roku jednak nie mogę zajść w ciąże. O pierwsze dziecko nie staraliśmy się zbyt długo. Po pierwszym dziecku moje miesiączki stały bardzo nieregularne, nawet co 50 dni. Mam dużo zbędnego owłosienia i sporo przytyłam. Czy to są objawy jakieś choroby? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Objawy, które się u Pani pojawiły po pierwszej ciąży, wskazują na hiperandrogenizację (zespół objawów spowodowanych zwiększonym poziomem męskich hormonów płciowych) oraz zaburzenia miesiączkowania sugerujące cykle bezowulacyjne.
Najczęstszą przyczyną tego typu zaburzeń jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Aby rozpoznać lub wykluczyć tę chorobę, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza ginekologa, najlepiej ginekologa-endokrynologa i wykonanie wielu badań hormonalnych, a także obrazowych. Jest to bardzo ważne, gdyż zespół PCO jest najczęstszą przyczyną problemów z zajściem w ciążę, częściowo odwracalną.

Proponuję lekturę artykułu: zespół policystycznych jajników.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.