Dlaczego nie mogę zmniejszyć tkanki tłuszczowej?

Mam pytanie: dlaczego tak ciężko jest mi zrzucić tkankę tłuszczową? Mam 18 lat i 170 wzrostu. Ważę 59 kg i wszyscy mi mówią, że to jest idealna waga, ale co z tego? Skład procentowy tłuszczu w moim organizmie powinien wynosić 20% a wynosi 31%! Dietetyk ustalił mi dietę 1400 kcal i codzienny ruch. Tak robię: 5 posiłków dziennie, 2l wody, posiłki gotowane w parowarze, na podwieczorki serki wiejskie, dużo musli. Codziennie ćwiczę: godzina biegania na bieżni lub 2 godziny na rowerze. Minął miesiąc od stosowania diety i nic! Minimalny ubytek 1cm i zaraz jego powrót (pewnie skóra się tylko ujędrniła). Mam typową otyłość u kobiet - "gruszkową" i ten dodatkowy tłuszczyk naprawdę widać. Co robię źle?

18 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Ilość tkanki tłuszczowej, która przekroczy 32% u kobiet, świadczy o otyłości. Niezbędna jej ilość to 10-12%, a średnia dla aktywnych kobiet to 21-24%.
Ważna jest metoda jaką stosujesz do pomiaru tkanki tłuszczowej oraz Twoje aktualne wymiary.
Do najpopularniejszych metod należą: DEXA, metoda bioimpedancji elektrycznej, pomiar fałdu tłuszczowego, czy ważenie hydrostatyczne.
Bardzo istotna jest też informacja jak odżywiałaś się do okresu od kiedy stosujesz dietę 1400kcal oraz jak do tamtej pory wyglądała Twoja aktywność fizyczna.
Należy pamiętać, że pomiarów nie można przeprowadzać zbyt często- osoby początkujące powinny to robić maksymalnie jeden raz w miesiącu. Częstsze pomiary nie mają sensu, gdyż zmiany proporcji tkanki tłuszczowej, zmiana wymiarów nie następują tak szybko.
stosujesz bardzo dobre reguły, zarówno jeśli chodzi o dietę, jak i o trening. Jedyne co można zalecić dodatkowo to cierpliwość oraz weryfikacja danych pomiarowych.

Pozdrawiam serdecznie!