Dlaczego nie potrafię dogadać się z ludźmi?

Od jakiegoś czasu nie rozumiem gestów ludzi, ich żartów, wypowiedzi i nie umiem wyłapać kontekstu danej wypowiedzi. Ktoś np wysyła mi zdjęcie coś ukazujące i jestem pewien ze o coś chodzi, ale zawsze sie myle. Znajomi mówią, że jestem głupi, bo zawsze się mylę co do kontekstu. Gdy nie jestem pewien o co chodzi to się pytam czy chodzi np o piłkę, zawsze okazuje się ze totalnie nie trafiam. Gdy mówię, że skad mialem wiedziec, ze nie czytam w myślach to znajomi mówią, że są to rzeczy oczywiste i m

Warto zastanowić się, czy trudności w relacjach pojawiły się lub nasiliły w ostatnim czasie, czy tez miał je Pan od zawsze? Jeśli pojawiły się nagle, a wcześniej układało się wszystko z sposób poprawny i satysfakcjonujący- warto się skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu i neurologiem. Jeśli trudność w utrzymywaniu dobrych relacji czy komunikacji z rówieśnikami nie są czymś nowym- może to oznaczać ich emocjonalne, osobowościowe pochodzenie. Wówczas warto się skonsultować z lekarzem psychiatrą i psychologiem.

Jeśli taka sytuacja i takie trudności towarzyszą Panu "od zawsze" - polecam zapisać się na warsztaty kompetencji społecznych, autoprezentacji, czy mowy niewerbalnej które pomogą Panu nauczyć się pewnych umiejetności, których nie zdobył Pan w trakcie dotychczasowego doświadczenia.
Jeżeli jednak taka sytuacja pojawiła się nagle - warto skonsultować się z lekarzem POZ, a następnie z psychologiem. Takie objawy bowiem - nagłe i "nie wiadomo skąd" mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Jeśli problemy z rozumieniem emocji i zachowań społecznych były od kiedy Pan pamięta, to zachęcam do podjęcia psychoterapii grupowej a także udziału w treningu umiejętności społecznych,przed należy udać się na konsultację do psychologa.ALE jeśli problemy pojawiły się w ostatnim czasie to sugeruję wizytę u lekarza np. neurologa.
pozdrawiam