Dlaczego nos w badaniu usg podczas ciąży jest taki ważny?

Witam,
6 stycznia byłam u ginekologa i byłam wtedy na przełomie 11/12 tygodnia ciąży. Aparat usg wskazał, że jestem dokładnie w 11 tygodniu i 6 dniu ciąży. Lekarz mierzył maleństwo i wyszły następujące wyniki: NB: 0,32 cm, BPO 1,81 cm-co wskazywało na 12 tydzień i 5 dzień, CRL 5,15 cm- 11 tydzień 6 dzień.
Czy mam się martwić, że główka dziecka jest większa i wskazuje późniejszych okres ciąży niż CRL? Lekarz ginekolog powiedział, że nie powinnam się martwić, bo każdy z nas jest inny. I chciałabym się jeszcze dowiedzieć, dlaczego widoczny nos w usg jest ważny? Czy jest to z czymś związane? Czy powinnam się martwić?
Z góry dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zdecydowanie nie ma się Pani czym martwić. Rozbieżności w wymiarach części ciała płodu mierzonych w USG są normą i nie świadczą zwykle o patoogii. Podczas USG w 11-13 tygodniu ciąży poszukujemy i mierzymy kość nosową, ponieważ jej brak może wskazywać na zespół Downa u dziecka.

Pozdrawiam serdecznie!