Dlaczego obowiązek szczepień dotyczy tylko dzieci?

dzien dobry, czy nieszczepione dziecko jest bardziej niebezpieczne od nieszczepionego doroslego? na jak dlugo, na ile lat szczepiknka zabezpiecza przed dana choroba? co dalej, czy jesli przestanie dzialac jetesmy narazeni na zachorowanie? jesli tak to dlaczego obowiazek szczepien dotyczy tylko dzieci?

Lek. Paweł Szadkowski

Szczepi się dzieci, gdyż są najbardziej narażone na powikłania chorób zakaźnych. Rzeczywiście nie wszystkie szczepienia dają nam odporność na całe życie, dlatego tak ważne jest, aby szczepić dzieci - wtedy dana choroba nie rozprzestrzenia się i nie stanowi dla dorosłych zagrożenia. W ten sposób udało się wyeliminować ospę prawdziwą, do niedawna sądzono, że wyeliminujemy też polio. Oczywiście polio jak najbardziej wraca z powodu ruchów antyszczepionkowych. Podobnie odra - warto sprawdzić, czy miała Pani podawane dwie dawki szczepienia na odrę - jeśli nie - doszczepić się. Ostatnią dawkę szczepienia na błonicę , tężec, krztusiec przyjmuje się w 19 r.ż, co oczywiście nie chroni na całe życie - krztusiec też wraca. Każdą szczepionkę może Pani kupić i się zaszczepić w przychodni. Nie są to szczepienia obowiązkowe, gdyż osoba dorosła może sama decydować o swoim zdrowiu. Tym bardziej aktualnie, mnóstwo nierozsądnych osób chce, aby szczepienia nie były obowiązkowe nawet dla dzieci, więc ciężko kogokolwiek zmuszać, by szczepił się też jako osoba dorosła. Warto pamiętać o szczepieniu na wzw B, jeśli nie była Pani jeszcze szczepiona. Pozdrawiam serdecznie.