Dlaczego obraz USG jest niewyraźny?

Dlaczego ginekolog robi niewyraźne USG, tak jakby na odczepnego?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Obraz USG może wydawać się niewyraźny osobie, która nie jest wyszkolona w jego interpretacji. Nie powinna się Pani spodziewać obrazu porównywalnego do tego z telewizji.

Technologia USG opiera się na ultradźwiękach, nie na falach optycznych. To co można zobaczyć na ekranie podobne jest więc bardziej do tego co "widzą" delfiny czy nietoperze, a nie ludzie na codzień.

Zapewniam Panią, że doświadczony ginekolog jest w stanie odczytać z obrazu USG znacznie więcej, niż gdyby umieścić w macicy kamerę, która byłaby w stanie obrazować płód jedynie z zewnątrz. Przy użyciu USG lekarz jest w stanie zajrzeć "do środka" i ocenić rozwój wszystkich ważnych organów Pani maleństwa.

Pozdrawiam serdecznie!