Dlaczego od dziecka borykam się z anemią?

Witam. Mam 32 lata i od dziecka borykam się z anemią. Preparaty żelaza pomagają ale tylko do miesiąca po ich odstawieniu. Mam urozmaiconą dietę, bogatą w mięso. Nie uprawiam nadmiernie sportu. Ginekolog potwierdził że to nie jest problem z okresem. Wyniki ostatnich badań wyglądają tak: Haemoglobin concentration 113 g/L [120.0 - 150.0] Total white blood count 5.7 10*9/L [4.0 - 10.0] Platelet count - observation 417 10*9/L [150.0 - 400.0] Haematocrit 37 % [36.0 - 46.0] Red blood cell count 4.54 10*12/L [3.8 - 4.8] Mean cell volume 82 fL [83.0 - 101.0] Mean cell haemoglobin level 25.0 pg [27.0 - 32.0] Neutrophil count 3.04 10*9/L [1.8 - 7.4] Lymphocyte count 1.73 10*9/L [1.1 - 3.5] Monocyte count - observation 0.63 10*9/L [0.21 - 0.92] Eosinophil count - observation 0.21 10*9/L [0.02 - 0.67] Basophil count 0.06 10*9/L [0.0 - 0.13] Nucleated red blood cell count 0.00 10*9/L Serum vitamin B12 level 181 ng/L [180.0 - 914.0] Serum folate level 2.0 ug/L [3.0 - 20.0] Consider folic acid treatment if clinically indicated. Serum ferritin level 5 ug/L [10.0 - 307.0] Lekarz rozkłada ręce a ja mam już dosyć tego że rano nie mam siły wstać i normalnie funkcjonować bez dodatkowych tabletek. Jaka może być przyczyna takiego stanu? W którą stronę szukać przyczyny? Bo tłumaczenie "taka twoja natura" mnie nie przekonuje.

Lek. Paweł Szadkowski

Może pani udać się do hematologa w celu najlepszej porady. Jeśli pani nie wykonywała do tej pory badań w kierunku wyjaśnienia przyczyny niedokrwistości to warto by rozważyć wykonanie: 3x badanie stolca na krew utajoną, a w przypadku pozytywnego wyniku gastroskopia i kolonoskopia; przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej i/lub przewciendomyzjalne; badanie ogólne moczu; badanie w kierunku zakażenia H.pylori (test ureazowy w trakcie gastroskopii lub test na obecność antygenu H.pylori w kale); przeciwciała przeciwko komórkom okładzinowym żołądka i przeciwko IF. Zaznaczę tylko, że łączny koszt tych badań może być spory i pomimo, że opisana diagnostyka obejmuje większość przyczyn niedokrwistości z niedoboru żelaza, to może nie wyjaśnić przyczyny. Jak również wspomniałem, warto poradzić się hematologa.