Dlaczego odczuwam niechęć do ciąży?

Witam nie rozumiem czemu ale nie chciałabym być w ciąży ponieważ źle bym się z tym czuła mam wrażenie że to do mnie jakoś nie pasuje nie wiem dlaczego a dziecko bym chciała mieć ale nie chce go mieć w brzuchu nie wiem co się dzieje ze mną źle się czuje z tym czym to może być spowodowane boje się że jestem jakaś dziwna

Lęk przed ciążą, zmianami w ciele itp może mieć rożne źródła- np związane z:
-negatywnymi doświadczeniami innych kobiet w rodzinie lub bliskim towarzystwie związane z ciążą i porodem,
-lękiem przed utratą urody, a tym samym zaniżeniem samooceny i poczucia akceptacji społecznej,
-lękiem przed utratą zdrowia lub sprawności fizycznej,
-obawą przed odrzuceniem ze strony partnera itp.
Może być także obawą przed podjęciem roli macierzyńskiej lub też może mieć źródło w relacji partnerskiej. Może także wynikać z Pani relacji ze swoją mamą, wczesnodziecięcych doświadczeń i tego, co mówi się na temat ciąży w rodzinie i wśród bliskich. Podsumowując zatem- przyczyn leku przed ciążą może być wiele i mogą one być bardzo różne. Aby dokładnie przyjrzeć się realnym przyczynom obaw i leku warto podjąć konsultacje z psychologiem, psychoterapeuta. Specjalista pomoże zarówno zrozumieć jak i przepracować emocjonalne, osobowościowe jak i związane z doświadczeniem przyczyny lęku. Zaproponuje także najlepsze, możliwe metody poradzenia sobie z obawami (np poprzez psychoterapię).

W pewnym wieku to co Pani czuje, to zupełnie naturalne odczucia. Na chęć zajścia w ciążę może mieć wpływ wiele istotnych czynników (m.in. poczucie bezpieczeństwa w związku, więź z partnerem, wiek, przekaz rodzinny dotyczący seksu i ciąży w ogóle, czyli to co w rodzinie mówiło się na ten temat itp.).
Jeśli bardzo Panią niepokoją własne odczucia odnośnie noszenia dziecka, zalecam skorzystanie z konsultacji psychologicznej.
Wszystkiego dobrego.

Trudno stwierdzić jaka jest faktyczna niechęć do ciąży, bo przyczyn może być wiele. Mogą ją np. powodować wczesnodziecięce doświadczenia, relacja Pani z matką, niektóre kobiety odczuwają przed zmianą swojego ciała lęk, inne panicznie boją się samego porodu.

Sądzę, że bezpośrednia rozmowa z psychologiem mogłaby wnieść wiele dobrego. Przede wszystkim będzie Pani mogła wspólnie ze specjalistą ustalić przyczynę swojego nastawienia do ciąży. Zachęcam do takiej wizyty.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam Panią
Tokofobia jest niezwykle silnym, niekontrolowanym
lękiem dotyczący możliwości zajścia w ciążę
i urodzenia dziecka.
Często towarzyszą jej koszmarne sny i szereg różnych
nawracających lęków i niepokojów.
Tokofobia często hamuje aktywność społeczną,
znacznie obniża nastrój i samoocenę,
a przede wszystkim utrudnia stworzenie i utrzymanie
satysfakcjonujących związków partnerskich,
gdyż często prowadzi do nadmiernej antykoncepcji.
lub do całkowitego unikania kontaktów seksualnych.
Żeby rzetelnie odpowiedzieć na Pani pytanie,
musiałabym poznać więcej szczegółów.
Istnieje bowiem wiele przyczyn panicznego lęku
przed zajściem w ciążę.
Najczęstszymi przyczynami są te wymienione
przez Panią Mgr Magdalenę Golicz.
Poza tym częściej na tokofobię cierpią kobiety,
które wcześniej cierpiały na depresję lub zaburzenia
lękowe oraz te które doświadczyły przemocy
fizycznej lub były molestowane.
Niezależnie od przyczyn, warto podjąć
psychoterapię która jest najskuteczniejszym
sposobem dotarcia do źródeł i znalezienia właściwego
rozwiązania problemu .
Gdyby chciały Panie porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Piszesz o sprawie, która wydaje Ci się być niepasująca do Twojego obrazu siebie. Z jakiegoś powodu ta dysproporcja się pojawiła. Dodatkowo nie bez powodu takie myśli pojawiły się akurat teraz.
Jest wiele pytań, które mogłabym Ci zadać w związku z przeżywaną trudnością, ale tutaj i tak dostatecznie nie będziemy w stanie o tym porozmawiać. Dlatego ze względu na bliskie miejsce zamieszkania, zapraszam na rozmowę indywidualną i do kontaktu. Jeżeli bieżące myśli utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, warto byś skorzystała z konsultacji z psychologiem.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA