Dlaczego oko źle reaguje na soczewkę?

Jestem dziewczyną, mam 21 lat. Od ok. 5 lat noszę soczewki. Już przez dość długi okres prawe oko dziwnie reaguje na soczewkę: jest powiększone, czerwone, mam uczucie pieczenia, a czasem odbieram wrażenie, jakby coś przeszkadzało w widzeniu. W okularach tak nie mam. Soczewki zmieniałam kilka razy, ale jest to samo. Z lewym okiem przy tym nie mam takich problemów. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Karolina Dębska

Witam!

Soczewki kontaktowe, noszone zwłaszcza w atmosferze suchego powietrza, mogą drażnić oko. Objawami podrażnienia jest opuchnięcie powiek, zaczerwienienie spojówek i oka, łzawienie, pieczenie oraz swędzenie.
Soczewka może powodować również uszkodzenie rogówki, co objawia się przede wszystkim bólem, nadwrażliwością i łzawieniem. Z noszeniem soczewek kontaktowych związane są też częste infekcje tj. zapalenie spojówek, dróg łzowych oraz mogą prowadzić do zapalenia rogówki i całego oka.
Czasem też w wyniku drażnienia przez soczewkę oka, następują zmiany w naczyniach krwionośnych gałki ocznej.

Aby wykluczyć lub potwierdzić którąś z tych chorób, należy udać się do okulisty, aby obejrzał oko.

Pozdrawiam