Dlaczego plemniki tak szybko obumierają - czy można zwiększyć ich żywotność?

Witam, mam bardzo duży problem - od 5 lat staramy się o dziecko. Jesteśmy tylko popychani do specjalistów jednak nikt nam nie odpowiedział dokładnie na nasze pytanie - dlaczego plemniki mojego męża tak szybko obumierają? Byliśmy u androloga, stwierdził jakiegoś żylaka w mosznie; inny urolog powiedział, że nic tam nie ma. Nie wiemy komu mamy wierzyć, wydajemy tylko na kolejne wizyty. Mąż bierze witaminy, które zostały mu przepisane. Poziom, który odpowiada za żywotność plemników ma 18 a normalnie jest od 32. Lekarz przepisał tran, karnitynę, wit.C - dodatkowo jeszcze mąż bierze preparat z witaminami i minerałami dla mężczyzn. Proszę o podpowiedź co mamy robić, jak...? Bardzo chcemy powiększyć rodzinę. Dziękuję za szybką odpowiedź, pozdrowienia - Wioleta i Robert

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Trudno mi doradzić coś bez badania, nie będąc urologiem. Jeśli stwierdzoną przyczyną Państwa problemów z poczęciem jest zła jakość nasienia męża, to na pewno należy dążyć do ustalenia przyczyny takiego stanu. Jeśli rozpoznano żylaki powrózka nasiennego, to poprawę jakości spermy może przynieść zabieg usunięcia ich.

Swoją drogą, mąż powinien zadbać o zdrowy styl życia - unikać używek (papierosy, alkohol), nadmiernego stresu, zmęczenia oraz prawidłowo się odżywiać - jeść dużo owoców i warzyw, a mało jedzenia wysoko przetworzonego. Powinien też uprawiać jakiegoś rodzaju wysiłek fizyczny.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!