Dlaczego po dializie nie ubywa mi na wadze?

Jestem 6 lat po przeszczepie, obecnie przeszczepiona nerka przestała pracować i od miesiąca jestem dializowany (hemodializa). Mam ustaloną suchą wagę na 72,5 kg. Co może być przyczyną tego, że przed dializą ważę np. 73,5 kg i po dializie tyle samo albo zdarza się że nawet więcej 73,7 kg? Myślałem, że może to jest wina maszyny, ale ostatnio byłem podłączony do nowej nerki i wagę znów miałem taką samą jak przed dializą, mimo iż maszyna była ustawiona na - 1kg. Mój lekarz nie chce mi udzielić informacji czym to jest spowodowane i mówi, że czasem tak się zdarza. Bardzo proszę o odpowiedz dlaczego dializy nie zbijają mi wagi i czym może być to spowodowane? Proszę również o odpowiedz co może być przyczyną, że po dializie muszę tamować krew zawsze przynajmniej półtorej godziny? Wiem, że heparynę mam odłączaną jakąś godz. lub pół przed końcem dializy.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Rzeczywiście czasem się tak zdarza i nie jest dokońca poznany mechanizm tego zjawiska, może to być związane z niewielką różnicą ciśnienień. W razie nieprawidłowego bilansu płynów lekarze ustawili by maszynę na większą utratę kiligramów, więc myślę, że nie ma powodów do niepokoju.

Okres półtrwania heparyny wynosi półtorej godziny, więc po prostu nadal może utrzymywać się jej działanie. W razie podejrzeń zaburzenia układu krzepnięcia proponuję oznaczenie podstawowych parametrów krzepnięcie (INR, APTT, czas protrombinowy).

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!