Dlaczego po poronieniu nie mogę zajść w ciążę?

Mam 24 lata. 3 lata temu urodziłam dziecko i było wszystko OK. Poroniłam 4 miesiące temu, staramy się o następne dziecko, ale nic z tego nie wychodzi - dlaczego? Czy nie będę mogła już mieć dziecka?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Z treści Pani pytania trudno powiedzieć co jest przyczyną niemożności zajścia w ciążę. Fakt, że urodziła Pani dziecko, a następnie ponownie zaszła w ciążę świadczy, że jest Pani płodna. Nie wiem jak długo starała się Pani o drugą ciążę po urodzeniu pierwszego dziecka oraz od jak dawna po poronieniu stara się Pani o kolejną ciążę. Cztery miesiące to zdecydowanie zbyt krótki okres, by mówić o jakiejkolwiek niepłodności.

Myślę, że najbliższy rok powinna Pani poświęcić na staranie się o dziecko, jednak bez zbędnych nerwów w razie nie zajścia w ciąże w kolejnych cyklach. Dobrze by było też udać się do lekarza ginekologa, żeby skontrolował stan macicy w kilka miesięcy po poronieniu.

Pozdrawiam serdecznie!