Dlaczego po ugryzieniu kleszcza muszę się zgłosić do poradni chorób zakaźnych?

Witam.

Pod koniec lipca 2010r. ugryzł mnie kleszcz, który tego samego dnia został usunięty. Po około tygodniu pojawił się rumień. Udałam się do lekarza, który przepisał dawkę antybiotykową przez 2 tygodnie. Po tej dawce zrobiłam testy. Wynik testów to: Borrelie IgG 3.114 pozytywny oraz Borrelie IgM 1.932 pozytywny. Obecnie dostałam drugą dawkę antybiotykową: U*** S*** 100mg które zalecono przyjmować 2 razy dziennie po 1 tabletce. Wcześniej również brałam ten antybiotyk. Teraz lekarz zalecił mi wizytę w poradni zakaźnej. Proszę o informację czy choroba ta jest zakaźna, w jakim celu mam się tam zgłosić. Jak interpretować takie wyniki i czy jest to wyleczenia? Bardzo się tym niepokoję. Oczekuję na odpowiedź.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dziękujemy za zadanie pytania.

Chociaż borelioza jest chorobą zakaźną, to jednak nie jest zaraźliwa. Oznacza to, że zakażenie nie przenosi się z człowieka na człowieka. Bakteria wywołująca chorobę musi być przeniesiona za pośrednictwem kleszcza, choć zdarzają się doniesienia o przeniesieniu choroby poprzez zakażoną krew.

Ponieważ jednak jest to choroba zakaźna znajduje się w spektrum zainteresowania lekarzy specjalistów chorób zakaźnych.

Niestety Pani badań, zgodnie z regulaminem naszego serwisu nie możemy zinterpretować! Może zrobić to tylko lekarz po uprzednim zebraniu wywiadu i zbadaniu.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl