Dlaczego po zakończonym związku jest się tą złą w oczach byłego faceta?

Witam. To zależy od człowieka, nie każdy tak uważa. Ale pewnie ma pani rację, że często tak jest, a to dlatego, że trudno przyjąć niefajną prawdę o sobie, że samemu robiło się źle, i chcemy widzieć, że to ten drugi jest tym złym.

Witaj !

Wiele osób nie przyjmuje, że wina jest po obu stronach tylko wygodniej jest obarczyć wina tę drugą stronę. Czujemy się wtedy lepiej , a gdybyśmy zaczęli myśleć inaczej musielibyśmy rozpatrzeć i swoje błędy. Pozdrawiam

Dzień dobry,

A może dlatego, że łatwiej się rozstać i rozpocząć tworzyć coś nowego ?

Oczywiście, nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, jedynej prawdy pasującej dla każdego i dla każdej sytuacji - wszystko to zależy konkretnie od danej osoby i jej postrzegania.

Dzień dobry!

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, historii danej pary. Bardzo często jednak "oczernianie", umniejszanie byłego partnera jest mechanizmem obronnym w radzeniu sobie z rozstaniem i swoimi przykrymi, bolesnymi uczuciami z nim związanymi. Także w celu umniejszania własnych błędów, minimalizowania własnego poczucia winy.

Pozdrawiam!

Często wynika to z wzorców emocjonalno- poznawczych: by łatwiej pogodzić się ze stratą, nasza psychika stosuje taki zabieg, że "obrzydza sobie" to, co straciła, po to, by łatwiej pogodzić się ze stratą lub by łatwiej było podjąć decyzję o rozstaniu i działanie. W przypadku rozstań jest to częste tuz po zakończeniu relacji. Właściwy osąd (tj świadomość zarówno mocnych, pozytywnych stron związku, które stanowiły wartość, jak i tych trudnych, przez które doszło do rozstania), wraca dopiero po wyciszeniu emocji i poukładaniu sobie na nowo wartości i priorytetów w życiu.

jakie to ma znaczenie? on musi jakos zredukowac napiecie, na kogos "trzeba" zwalic wine...wazniejsze, co Pani o sobie mysli...i czego sie nauczyla w tym zwiazku....pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam. Najlepiej chyba byłoby zapytać "byłego", z jakiego powodu jestem tą złą w Twoich oczach? A tak ogólnie, może pamięta to co było "złego" dla niego, z czym nie potrafił sobie poradzić. Logika wskazuje na to, że skończony związek, skoro się skończył, to nie był najlepszy. A gdyby na to Pytanie miała Pani odpowiedzieć swojej przyjaciółce, to co by Pani odpowiedziała? Pozdrawiam