Dlaczego podczas badania pojawił się szybki spadek glukozy we krwi?

Witam, proszę o interpretację wyników badań po teście obciążenia 75 g glukozy. Glukoza na czczo: 4,14 mmol/l, 1 godz po podaniu: 3,64 mmol/l, 2 godziny po podaniu: 5,35 mmol/l. Dlaczego po pierwszej godzinie mam wynik niższy niż na czczo? I dlaczego po drugiej godzinie poziom glukozy rośnie? Często po posiłkach czuję się sennie, czasem wręcz zasypiam, często mimo posiłku czuję głód. Czy mogę mieć "za duże" wydzielanie insuliny? Proszę o odpowiedź i dziękuję jednocześnie!

ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Zazwyczaj po pierwszej godzinie w teście obciążenia glukozą wynik powinien być wyższy niż w badaniu na czczo. Możliwe jest, iż jest to błąd diagnostyczny.

Istnieje również możliwość hiperinsulinemii, czyli nadmiernego wydzielania insuliny. W takiej sytuacji występuje zbyt niskie stężenie glukozy.

Hipoglikemia poposiłkowa może występować jako wczesny objaw cukrzycy.

Uważam, że warto powtórzyć badanie. Dobrze byłoby zbadać również wydzielanie insuliny. W razie nieprawidłowych wyników niezbędne jest poszerzenie diagnostyki.

Pozdrawiam!