Dlaczego pojawiła się u mnie taka nadpotliwość?

Witam, zacznę od tego że jestem mężczyzną i mam 18 lat. Mam problem z natpotliwością. Problem zaczął się około rok temu. Strasznie się pocę szczególnie na plecach, brzuchu i pod pachami, kiedyś było normalnie, a teraz jestem w stanie przepocić koszulkę od samego siedzenia. Nie wiem czy ten problem się nie zaczął kiedy zacząłem brać antydepresanty. Zacząłem brać seronil 1,5 roku temu i brałem go przez około 7 miesięcy. Gdy zacząłem się pocić podczas farmakoterapii lekarz powiedział że jest to w normie, ale nie biorę tych leków już długo a problem nie ustąpił. Czy jest to możliwe że mam zaburzoną gospodarkę hormonalną? Proszę o pomoc
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 4 miesiące temu

Dobry wieczór.

Przyczyn zbyt dużego wydzielania potu jest kilka np. nadczynność tarczycy,

cukrzyca,

choroby i infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) z wysoką gorączką,

nowotwory,

hormonalne wahania w okresie dojrzewania,

akromegalia,

przewlekłe stany lękowe,

bezsenność.

Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego, lekarz może zalecić Ci wykonanie badań dodatkowych lub skierować na konsultacje z lekarzami innych specjalności (np. dermatologiem, endokrynologiem, neurologiem czy kardiologiem).

Podstawowe badania laboratoryjne, które mogą okazać się potrzebne do wizyty u swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego to:

morfologię krwi z rozmazem,

OB,

TSH,

glikemię,

parametry nerkowe i wątrobowe.

Warto udać się do lekarza na wizytę stacjonarną która umożliwi odpowiednie podejście do opisanego problemu ale przede wszystkim umożliwia dokładny zebrać wywiad który pozwoli na ocenę opisanego stanu.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Sam opis problemu nie jest wystarczający do tego, aby stwierdzić, co powoduje u Pana ten problem. Przyczyny nadpotliwości mogą mieć bowiem wielorakie podłoże. W Pana sytuacji najkorzystniej będzie skonsultować się bezpośrednio z lekarzem. Najlepiej zacząć od wizyty i lekarza rodzinnego albo internisty. Najpierw warto sprawdzić ogólny stan Pana zdrowia. W takiej ocenie przydatne mogą być badania krwi. Po wstępnej diagnostyce lekarz zdecyduje czy konieczna jest jeszcze wizyta u konkretnego specjalisty np. endokrynologa oraz dermatologa.

Nadpotliwość może pojawić się pod wpływem różnych czynników. Niekiedy jest spowodowana przez różne infekcje. Poza tym może pojawić się także w przebiegu wielu innych schorzeń np. cukrzycy czy chorób tarczycy. W pytaniu wspomniał Pan o zaburzeniach hormonalnych – one także mogą przyczynić się do powstania tego problemu. W takim przypadku niezbędna może okazać się konsultacja z endokrynologiem. Nadpotliwość może być również wynikiem nieodpowiedniej diety, jak również przyjmowania określonych leków.

Więcej dodatkowych informacji na temat nadpotliwości można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-potliwosc-u-23-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sobie-pomoc-z-nadpotliwoscia-i-uderzeniami-goraca https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-pocenie-sie-u-kobiety

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.