Dlaczego pomimo ćwiczeń nie chudnę i spożywam tak dużo posiłków dziennie?

Witam! Mam 17 lat. Ważę 70 kg przy wzroście 173. Od kwietnia jestem na diecie. Schudłam już 6 kg. Nie jadam słodyczy, potraw smażonych i tłustych, tzw. białego chleba oraz bułek, produktów wykonanych z mąki oraz ziemniaków. Do czasu zakończenia roku szkolnego wiem, że nieodpowiednio się odchudzałam. Bywały dni, że jadłam tylko 2 posiłki dziennie. Podczas ich spożywania jadłam więcej niż inny człowiek spożywający 4 posiłki dzienne. Ćwiczyłam jedynie w soboty. Nie miałam do siebie pretensji, że waga się często zmienia raz spada, raz rośnie. Od 24 czerwca jem błonnik spożywczy w tabletkach. Postanowiłam od wakacji odpowiednio jeść. Jem 4 posiłki dziennie (o 10.30, 13.30,16 i 18). Codziennie ćwiczę (1,5h rower, około godziny bieganie, następnie 6 serii po 40 brzuszków oraz 50 podskoków na skakance.) Tylko nie wiem dlaczego bardzo dużo jem. Od kwietnia nie spożywałam aż tak dużej ilości posiłków. Dzisiaj np. zjadłam 500 g płatków zbożowych Fitness z owocami, bułkę z jogurtem (195g) , 2 udka z 2 pomidorami, 4 kanapki oraz kawałek arbuza (wiem, że to dość głupie pisanie co jadło się przez cały dzień, ale bardzo ważne jest dla mnie, aby przez te wakacje schudnąć do 65 kg i bardzo się tym martwię, że tego nie osiągnę). Moja waga, nie wiem jakimś cudem utrzymuje się, ale niestety nie spada. Czy powodem tego jest to, że za dużo jem? Czy może za dużo ćwiczę lub jem błonnik? Może posiłki spożywam o nieodpowiedniej porze. Pozdrawiam Proszę tylko nie wziąć mnie za desperatkę. Naprawdę bardzo mi zależy, żebym w końcu zaakceptowała siebie.
17 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
 Twoje zapotrzebowanie energetyczne przy aktualnej aktywności fizycznej (codzienne ćwiczenia po około 2,5 godziny) wynosi ok. 2800kcal. Aby schudnąć 1kg tygodniowo powinnaś spożywać około 1500-1800kcal dziennie.
Dostarczanie mniejszych ilości kalorii doprowadziłaby najpewniej do efektu jo-jo. Twoje wcześniejsze nawyki żywieniowe (2 posiłki dziennie) z pewnością nie pozostały bez wpływu na Twój metabolizm, dlatego też proces odchudzania może nieco wydłużyć się w czasie. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość i postawić na zdrową dietę.
 Zapoznaj się z poniższymi zasadami:
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5 razy dziennie lub częściej,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (smażone produkty, masło, margaryna, fast foody),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz cukry proste,
->aby przyspieszyć metabolizm: ćwiczenia fizyczne, ostre przyprawy (chilli, imbir, cynamon, oregano).
 Bardzo dobrze, że ćwiczysz, aczkolwiek organizm potrzebuje też odpoczynku (powinnaś odpoczywać co najmniej 1 dzień w tygodniu). Po ćwiczeniach aerobowych (rower, bieganie) pamiętaj o rozciąganiu - zapobiegają one kontuzji i zapobiegają nadmiernemu rozrostowi mięśni.
Pozdrawiam