Dlaczego pomimo diety i ćwiczeń nadal nie chudnę?

Witam, chcę zrzucić 4-7 kg, biegam 4 razy w tygodniu od 1h do 1.20h na 1,5. Przed bieganiem zjadam 0,5 szklanki musli z jogurtem naturalnym, po bieganiu jem owsiane, sok z grapefruita i jakiś owoc. Obiad - mięso kurczak lub indyk, warzywa, ryż. Kolacja - jogurt duży 400g, pieczywko ryżowe. W czasie dnia jakąś przekąskę - baton z musli ok. 340kcla, ale 2 razy w tygodniu oraz czasami jakieś jabłka lub inne owoce. I nic... waga stoi w miejscu. Co robię źle? Mam 28 lat i 196 cm wzrostu 98 kg wagi. Proszę o poradę.
28 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Warto byłoby wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych kwestii: jak długo próbuje się Pan odchudzać, od kiedy Pan trenuje, jak wcześniej wyglądała dieta oraz aktywność fizyczna.

Jest kilka czynników, które mogą wpływać na to, że waga stoi w miejscu:

-Krótki okres diety.

-Zmiana proporcji tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej na korzyść tej drugiej, spowodowana intensywnym treningiem. Tkanka mięśniowa waży więcej niż tłuszcz, dlatego w okresie treningu spadek masy ciała w kilogramach może być niezauważalny. Warto zwrócić uwagę na wymiary.
Przy szacowaniu tempa utraty masy ciała należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeżeli wyjściowa ilość tkanki tłuszczowej była mała, spadek kilogramów będzie zdecydowanie wolniejszy.

-Spowolnienie metabolizmu spowodowane wcześniejszymi nawykami żywieniowymi.

-Przyczyna hormonalna (bardzo mało prawdopodobna). Problemy z tarczycą wpływają na metabolizm, a pośrednio także na masę ciała.

Myślę, że w Pana przypadku najbardziej prawdopodobne jest opcja nr 2. Warto zwrócić uwagę na regularny tryb odżywiania (około 5 posiłków dziennie, śniadanie do godziny po przebudzeniu, kolacja 3 godziny przed snem, dużo płynów) oraz uzbroić się w cierpliwość, a efekty na pewno przyjdą. Można też dokładnie przeliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne w zależności od aktywności fizycznej i sprawdzić czy podaż kalorii jest nastawiona na redukcję

Pozdrawiam serdecznie!