Dlaczego ponad 2-letnie dziecko budzi się w nocy?

Moja córeczka ma 2latka i 2 miesiące. Zasypia z nami w łóżku, a potem przekładam ją do łóżeczka, które ma odkręcony jeden boczek i przystawiamy je do naszego łóżka. Dodam, że mała zazwyczaj zasypia z butelką, w której jest albo jakiś napój lub mleko, bo nie chce pić z kubka. Mała budzi się w nocy i przechodzi na nasze łóżko. Domaga się albo picia albo mleka. Pora budzenia jest różna, czasami jest to północ czasami 3-4 nad ranem. Daję jej o co prosi i zasypia, ale ostatnio mała nie chce nic, tylko płacze. Chce, żebym wzięła ją na ręce i chodziła z nią. Gdy zapalam delikatne światło to się denerwuje. Czasami chce się kłaść, ale trwa to czasem 2 godziny. Oboje z mężem jesteśmy wykończeni. Mąż wstaje wcześnie do pracy, ja śpię troszkę dłużej, ale mimo to i tak jestem zmęczona. Dodam też, że mała nosi pampersa i czasami przez to nocne picie muszę ją przebierać ze dwa razy, bo jest tak mokra. Proszę o jakąś poradę, bo nie wiem co robić.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Pojawienie się dziecka na świecie nie oznacza, że wraz z nim otrzymujemy poradnik z rozwiązywaniem wszystkich problemów. Maluch jest w tym wieku, że trudno wyrazić mu jeszcze o co tak naprawdę chodzi i obserwacja dziecka, świadomość jego reakcji w określonych sytuacjach pozwala domyślić się nam skąd wynika takie, a nie inne zachowanie. Maluch wkracza w dość burzliwy okres w swoim życiu nacechowany pewną labilnością i trudnościami w podjęciu decyzji oraz chęcią decydowania o wszystkim.

Warto uzbroić się w cierpliwość i przeczekać ten stan znajdując sposoby na malucha: nie dając mu możliwości dokonywania wyborów spośród wielu rzeczy, odwracaniem uwagi itp. Dziecko budząc się  w nocy może faktycznie ma ochotę na picie i wówczas trudno, trzeba ugasić pragnienie i je przebrać, choć zachęcam od późnej wiosny do wprowadzenia zmian i zaznajomienia dziecka z nocnikiem. Dwulatek może również przeżywać lęki, głównie o charakterze dźwiękowym, ale boi się również ciemnych plam, części pokoju w nocy oraz nieobecności mamy itp. i stąd być może nocne pobudki.

Najlepiej będzie, jeśli bez zapalania światła - skoro dziecko tego nie lubi - spokojnie zacznie Pani mówić do córeczki, może bajkę, może piosenkę, poprzytula malucha i spróbuje odkładać do łóżeczka. Skoro łóżeczko jest blisko, można mówić do malucha, trzymać go za rączkę, głaskać po główce.

Pozdrawiam