Dlaczego przez odchudzanie nie mam okresu?

Witam. Mam na imię Paulina i mam 14 lat. Pół roku temu zaczęłam się odchudzać. Ważyłam w tedy 56 kg przy wzroście 167 cm. Teraz ważę 50 kg. Czy to dobra waga? Dziennie jem 1200 kcal. Prawie w ogóle nie jem słodyczy i tłustych rzeczy. Strasznie boję się jedzenia. Jak coś zjem, to później mam straszne wyrzuty sumienia. Ciągle liczę kalorie. I boję się, że przytyję. Dosyć dużo też ćwiczę, chodzę na basen, robię brzuszki i jeżdżę na rowerze. Przez te pół roku okres miałam tylko dwa razy. Strasznie się boję wizyty u ginekologa. Nie wiem, co zrobić, żeby zacząć żyć normalnie i nie myśleć o jedzeniu.

Witam!

Każda dieta odchudzająca jest swoistym szokiem dla organizmu, gdyż "ograbia się" go z kalorii, które do tej pory otrzymywał. Odchudzanie mogło przyczynić się do rozregulowania Twojego organizmu, a co za tym idzie do zaniku miesiączki. Powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Obecnie, Twoje BMI wynosi 17,9 kg/m2, co odpowiada okolicy 25 centyla.
Poniżej 25 centyla (25-10 centyl) rozpoznaje się szczupłość.
Twoja wartość BMI na siatce centylowej jest "na granicy", dlatego też zdecydowanie nie powinnaś się odchudzać.

Zapotrzebowanie kaloryczne (zgodnie z normami) adekwatne do Twojego wieku (przy założeniu umiarkowanej aktywności fizycznej) wynosi ok. 2400 kcal dziennie.

Proszę, nie odchudzaj się więcej na własną rękę.

Pozdrawiam