Dlaczego puchnie mi powieka?

Od jakiegoś czasu (2/3 lata) zdarza się, że puchnie mi prawa powieka. Przykładowo przez 2 tygodnie jest wszystko w porządku, po czym w nocy puchnie mi powieka i przez cały dzień jest spuchnięta, choć opuchlizna stopniowo się zmniejsza i wieczorem, choć jest nadal, to jednak dużo mniejsza niż rano. Powtarza się to przez ileś kolejnych dni (np. kolejne dwa tygodnie albo i nawet dłużej), choć powoli, stopniowo, z dnia na dzień opuchlizna się zmniejsza i w końcu oko wraca do normy.

Sytuacja powtarza się, choć z różną częstotliwością i na razie nie zauważyłam żadnych specjalnych czynników wpływających na stan powieki. Jedyne, co czasem sprawia, że opuchlizna jest nieco mniejsza, to spanie na lewym boku. Czy jest coś, co może sprawić, iż powieka przestanie puchnąć, albo chociaż coś, co może zmniejszyć opuchliznę, która już się pojawiła? I jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Powieki mają to do siebie, że z powodu ich specyficznej budowy, łatwo z bardzo różnych przyczyn ulegają obrzękowi.

Przyczyny te mogą być zarówno miejscowe, jak i ogólne. Z miejscowych najbardziej prawdopodobny jest obrzęk alergiczny. Powodem może być np. poduszka wykonana z pierza naturalnego lub chociażby proszek, w którym prana jest pościel. Z ogólnoustrojowych powodem bywa nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, zaburzenia poziomu białka we krwi.
Jeżeli śpi Pani głównie właśnie na tym boku to obrzęk tej powieki będzie wynikał z tego, że jest ona niżej położona w stosunku do drugiego oka.

Podsumowując, warto wykonać podstawowe badania krwi oraz przeanalizować, czy coś może Panią uczulać. Dla zmniejszenia obrzęku można stosować schłodzone maski żelowe na oczy (dostępne w drogeriach).

Na pewno nie polecam żadnych okładów z herbaty czy rumianku, czy też świetlika.

Pozdrawiam