Dlaczego roczne dziecko nie mówi?

Witam, Bardzo niepokoje się o moją roczna córeczkę. Nic nie mówi, wydaje tylko kilka dźwięków, nie pokazuje palcem , nie wykonuje gestów papa, brawo, kosi. Uspiechem reaguje na uspiech, ale wrażenie jakby nie reagowała na swoje imię. Jednak gdy wolał choć to najczęściej przychodzi. Interesują ja zabawki głównie te co świeca , lubi patrzec w migające obrazy. Jest raczej spokojna, nie reaguje na zmianę otoczenia jeżeli jest że mną. Nie płacze gdy jest ktoś obcy, ale też nie lubi zostawać w obcym miejscu z mało znana sobie osoba. Dziecko dobrze śpi, prawidłowo i wszystko praktycznie je. Nie jest zainteresowana zabawa z starszym bratem. Syn jest zdrowy,ale ma zaburzenia mowy,także jest opóźniony. Czy mam powody do zmartwienie ?

Lek. Paweł Szadkowski

Powinna Pani udać się z dzieckiem do lekarza prowadzącego. W celu oceny rozwoju ważnych jest wiele aspektów, np. kiedy zaczęło siadać, raczkować, chodzić, czy reaguje na polecenia, jak się bawi i wiele innych. Sam brak mowy w wieku 12 miesięcy jeszcze nie oznacza nic złego. Ale również to, jakie dźwięki wydaje ma znaczenie. Musi to ocenić lekarz. I im szybciej, tym lepiej, gdyż w przypadku dzieci chorych, wczesna rehabilitacja i pomoc potrafi wiele zdziałać.