Dlaczego rodzice traktują mnie jak dziecko, pomimo że mam 22 lata?

Dzien dobry.Co mam zrobic?Jestem juz dorosla,mam 22 lata,a rodzice traktuja mnie jak dziecko.Ostatnio ciagle sie pytaja gdzie wychodze i mnie sprawdzaja po torebkach albo zabieraja mi karte do bankomatu.Mam 160 cm i mam nadwage ale ostatnio bardziej przytylam i waze 78 kg. Zaczelam jesc slodycze i czasami je kupuje od paru miesiecy albo dluzej.Rodzice uwazaja ze jestem gruba ,a do tego mam jeszcze cukrzyce. Jak sobie nakupie slodyczy ,to mnie szpieguja i mi bez pytania zabieraja. Prosze o pomoc.

Witam Panią Serdecznie,

Rodzice w trosce o Panią mocno przekraczają Pani granice, zbyt ingerując w Pani życie.

Z drugiej strony mają takie zdanie, że nie dba Pani o swój stan zdrowotny, jak powinna.

Zachęcam Panią do spokojnej rozmowy z Rodzicami, komunikując im, żeby nie inwigilowali tak Panią i proszę też zastanowić się nad ilością konsumowanych przez Panią słodyczy, co z pewnością nie służy Pani zdrowiu...

Życzę Pani tylko dobrych wyborów,
Irena Mielnik-Madej

Witam, być może rodzice się o Panią martwią, jednak swoim zachowaniem okazują brak zaufania do Pani. Proszę o tym z nimi porozmawiać, czemu wciąż Panią sprawdzają, co ich niepokoi. Czuje się Pani wciąż kontrolowana. W związku z tym również wywołuje to u Pani potrzebę rozładowania napięcia i poprawy nastroju przez słodycze. Warto skorzystać z konsultacji z psychologiem, psychoterapii indywidualnej lub rodzinnej (w nurcie terapii systemowej). Link do strony gdzie znajdzie Pani placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy może skorzystać z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam serdecznie,

Czy zawsze tak było, że rodzice się tak zachowywali, czy dopiero od momentu, gdy stwierdzono u Pani cukrzyce i pojawiła się nadwaga? Być może ich zachowanie wynika z tego, że po prostu się o Panią martwią.
Rozumiem, że jest to uciążliwe, bo chciałaby Pani jeść to, na co ma ochotę i chodzić tam, gdzie Pani chce, a rodzice to utrudniają.
Warto skorzystać z pomocy psychologa. Z tego, co Pani napisała, ma Pani problemy z odżywianiem, co może skutkować większymi problemami zdrowotnymi w przyszłości. Dlatego zachęcam, by zadbać o własne zdrowie, komfort psychiczny i porozmawiać z rodzicami, z czego wynikają ich zachowania.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA