Dlaczego stwierdzono pooperacyjną niedoczynność przytarczyc?

Jestem 68 letnia kobietą, u której w 1995 roku usunięto całkowicie tarczycę z powodu raka-brodawczak pęcherzykowaty. Ponadto stwierdzono pooperacyjną niedoczynność przytarczyc,przepuklinę rozworu przełykowego, dyskopatię kręgów szyjnych i uporczywy szum uszny, chyba od kręgów szyjnych. Niejednokrotnie zdarza się, że przestaję odczuwać szum, a wystarczy, że znużona zdrzemnę się nad komputerem, natychmiast szum powraca. Z leków przyjmuję na czczo Eutyrox 100 mikrogram, po upływie pół godziny, a 15 minut przed posiłkiem Calperos 1000mg. Po śniadaniu 5mg Cavintonu. 10 mg Zahronu, 0,25 mikrogram Alfadiolu. Po kolacji 1000 mg Calperos, 1 mikrogram Alfadiolu, 1 tabletkę Sylimarolu,, 1 kapsułkę Superoptik. Sniadanie zjadam o godzinie 7, obiad o godzinie 12, kolację o godzinie 17. Od ostatniego posiłku do pójścia spać /około godz. 23/tak około godz.21 zaczynam się robić głodna. Wtedy zjadam jabłko, ale po nim robię się jeszcze bardziej głodna. W związku z tym mam pytanie, co mogę zjeść lekko strawnego przed pójściem spać, aby nie obciążać przewodu pokarmowego i abym mogła spokojnie spać. Gdy położę się spać i zasnę, to po niecałej godzinie już jestem wybudzona, a w ciągu nocy wybudzam się ze 2-3 razy. Wtedy idę do ubikacji, oddać mocz. Jest to dla mnie meczące, bo się wybudzam. Jeszcze jedno pytanie, odnośnie wody z gotujących się ziemniaków. Po ugotowaniu ziemniaków, odcedzam gorącą wodę do słoika zakręcanego i w następnych dniach, jak gotuje zupę, to tę wodę dodaję do zup.Do gotujących się ziemniaków dodaję kurkumę, cebulę,szczyptę pieprzu,trochę oleju. Tu nasuwa się pytanie, czy w tej wodzie nie ma azotanów,czy azotynów, czy nie robię sobie więcej szkody niż pożytku. Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.

Pani pytanie jest zawiłe, postaram się udzielić odpowiedzi jak najlepiej. Pooperacyjna niedoczynność przytarczyc jest możliwym powikłaniem operacji usunięcia tarczycy, kiedy dochodzi do usunięcia przytarczyc; tak się najwyraźniej stało w Pani przypadku. Proponuję zmienić nieco nawyki żywieniowe i pozwolić sobie na pięć niewielkich posiłków zamiast trzech co pozwoli przesunąć kolację bliżej czasu, kiedy kładzie się Pani spać i zmniejszy uczucie głodu w nocy. Pomocna może być porada dietetyka, który pomoże dostosować Pani dietę do potrzeb i trybu życia. Proszę unikać picia dużych ilości płynów na wieczór, to może pomóc ograniczyć nocne wizyty w łazience. Sugeruję korzystać ze świeżej wody do gotowania zamiast takiej po ziemniakach stojącej jakiś czas w słoiku. Pozdrawiam.