Dlaczego trądzik powrócił po leczeniu izotretinoiną?

Dzień Dobry! W roku 2016 zostałem leczony izotretinoiną. Leczenie zostało przeprowadzone z dbałością- pod okiem lekarza, trwało 9 miesięcy i zostało zakończone sukcesem. Dawka na kg masy ciała jaką przyjąłem to 140 mg. Niestety kilka miesięcy temu trądzik powrócił. Lekarz zaproponował mi ponowne leczenie, z tym, że dawka ma być podobna- to jest "pełna kuracja", około 140mg na kg masy ciała. Podobno to ma mi zapewnić sukces i trądzik ma już nigdy nie wrócić. Jednak zastanawia mnie sama dawka, gdyż moja koleżanka która też leczyła się dwukrotnie Izotekiem przy drugiej kuracji brała go tylko przez 2 miesiące (po 20mg/dzień) Postać trądziku który nam powrócił oceniłbym na relatywnie podobny. Skąd więc taka rozbieżność w dawkowaniu w tak podobnym przypadku i z tak poważnym lekiem? Wiem, że podczas pierwszego leczenia izotretinoina powinna być podana w zakresie 120mg a 150mg na kg masy ciała i to jest jest jasno uregulowane, badaniami. Co natomiast za drugim leczeniem, czy lekarze mają wolną rękę w tej sprawie i nie jest to nigdzie ustalone? Wspomniana koleżanka po 3 miesiącach od końca drugiej kuracji ma póki co spokój ze swoją cerą więc ja sam nie chce się "truć" tak wysoką dawką skoro mniejsza może mi pomóc. Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam Daniel Makuch

Lek. Paweł Szadkowski

Niestety pojedyncza kuracja nie gwarantuje braku nawrotów choroby, a leczenie zależy od indywidualnej oceny stanu klinicznego pacjenta, ale różnica może wynikać również z różnicy masy ciała między Panem, a Pana koleżanką. Sugeruję stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.