Dlaczego waga nie spada?

Witam, mam 21 lat, 163 cm wzrostu i 59 kg. Nie choruję na żadne przewlekłe choroby i nie przyjmuję żadnych lekarstw. Mam bardzo dobre wyniki. W mojej rodzinie nie występowała nigdy nadwaga, jednak nie należymy do osób chudych... raczej wszyscy są tzw. "grubej kości". Zdaję sobie sprawę z tego, że mam w miarę prawidłową wagę wg BMI, jednak dla własnego lepszego samopoczucia chciałabym zrzucić ok 3 kg... i tu pojawia się problem... mianowicie, zaczęłam się odchudzać 2 lata temu,ważyłam wtedy ponad 62 kg, schudłam bardzo szybko, jednak nie obyło się bez efektu jojo, w zeszłym roku postanowiłam podjąć próbę odchudzania po raz kolejny, jednak nie było już tak łatwo, waga zatrzymała się od jakiegoś czasu na 59 i ani drgnie...a ja od roku jestem na diecie, próbowałam już dosłownie wszystkiego i jestem załamana, boję się, że już nigdy nie odzyskam upragnionej wagi...dodam jeszcze,że prowadzę bardzo aktywny tryb życia, pracuję jako kelnerka, jeżdżę na rowerze, pływam, dużo spaceruję, jadam też dużo warzyw i owoców, z mięs preferuję jedynie kurczaka, wszystko przyrządzam bez tłuszczu, zamieniłam pieczywo na ciemne lub dietetyczne, nie używam masła, nie słodzę, nie pijam gazowanych napoi, jedynie wodę lub zieloną herbatę. Mam problem jedynie z regularnością posiłków. Proszę o pomoc.

Witam!

I właśnie tu leży klucz do wyjaśnienia Pani problemów ze stojącą wagą. Diety, zwłaszcza drastyczne, powodują spadek metabolizmu. I nawet jeśli Pani zapotrzebowanie wynosi ok. 2000 kcal to przy niskim metabolizmie jest ono w rzeczywistości mniejsze. Skutkuje to tym, że może jeść Pani mniej i zdrowiej niż inne osoby, a waga stoi w miejscu.

Jeśli  prowadzi Pani aktywny tryb życia - dużo się rusza, a na dodatek zdrowo się odżywia, to są duże szanse na to, by jednak zgubić te 3 kg, o których Pani marzy. Ale do tego konieczna jest regularność. Obawiam się, że bez wprowadzenia takiego rygoru nic nie zdziałamy.

Powinna Pani ustalić sobie godziny 5-ciu posiłków w ciągu dnia, w odstępach około 3 godzin i trzymać się ich za wszelką cenę. Ostatni posiłek nie powinien być później niż 3 godziny przed snem. Już po 2 tygodniach stosowania takiego planu powinna Pani zobaczyć efekty. Proszę spróbować!