Dlaczego wszystko widzę w czarnych barwach?

Witam, jestem w strasznym dołku, od kiedy mój ukochany wyjechał pracować w Irlandii. Codziennie zadręczam się lękiem o niego, myślę, czy u niego wszystko w porządku. Mam wrażenie, że to już przeradza się u mnie w obsesję. Nie potrafię powiedzieć sobie, że nie napisał mi SMS-a tylko dlatego, że ma dużo pracy, ale od razu myślę, że coś mu się stało. W tej chwili też czekam, aż odezwie się do mnie na skypie i już wyobrażam sobie straszne rzeczy. Jestem przez to zestresowana i zmęczona. Czy to są objawy jakiejś specyficznej depresji?

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Leczenie nerwicy

Lek. Jan Karol Cichecki
60 poziom zaufania

Witam,

opisuje Pani głównie objawy lękowe, stąd raczej zastanawiałbym się nad możliwością wystąpienia u Pani zaburzeń nerwicowych, być może na gruncie osobowościowym (czy ma Pani skłonność do zamartwiania się, reagowania lękiem w sytuacjach stresowych?).

Wydaje mi się, że powinna Pani udać się po poradę do psychologa.

Czy zauważyła Pani, iż Pani emocje, szczególnie te silne, koncentrują się wokół myśli, negatywnych założeń (np: "On nie dzwoni, bo coś się stało"). Warto byłoby pójść dalej w tych rozważaniach i odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak się czuję? Czy uczucia wypływają ze mnie? Czy mogę zmienić swoje emocje, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy gdyby udało się nie odczuwać tak silnego stresu, myśli Pani, że łatwiej byłoby Pani funkcjonować? Czy warto udać się po pomoc do specjalisty?

Pozdrawiam serdecznie i życzę spokojnych świąt.

Pracuje jako psychiatra na Oddziale Klinicznym Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty