Dlaczego występują takie kłopoty z 4-latkiem po urodzeniu się rodzeństwa?

Od czasu urodzenia się siostry mój synek często budzi się w nocy i żąda obecności najlepiej mamy. Kłopot w tym, że mama karmi w nocy 3-miesięczne niemowlę. Mały ma czasem przerwę w śnie do 2 godzin, bo nie zadowala się obecnością taty. Potem w dzień jest rozdrażniony, nerwowy i nawet histeryczny. Przed urodzeniem się siostry spał z rodzicami, ale zgodził się na sen w wymarzonym łóżeczku. Czy można pomóc maluchowi się wysypiać?

KOBIETA ponad rok temu

Witam.

Kwestia pojawienia się w rodzinie kolejnego dziecka to bardzo silny stres dla pierworodnego, specjaliści często opisują to wydarzenie nawet w kategoriach traumy. Jestem przekonana, że kocha Pani swojego synka i chce Jego dobra, niestety jednak racjonalne argumenty nie trafiają jeszcze do 4 latka. Nie rozumie dlaczego ten nowo przybyły człowiek zabiera mu całą Pani uwagę. Jego rozdrażnienie w ciągu dnia nie musi wypływać jedynie z niewyspania, chłopiec złości się, iż Pani uwaga została mu odebrana i skierowana na kogoś innego - niestety ojciec nie będzie w stanie zrekompensować mu tej straty.

Zdaję sobie sprawę, że przy 3 miesięcznym dziecku w domu trudno jest się zająć zabawą ze starszym synem, ale może warto by Go zaangażować do opieki nad maleństwem - tak by czuł się ważny i potrzebny. Mógłby choćby pomagać Pani w zmianie pieluszek. Warto też zagospodarować czas gdy maleństwo śpi na wspólną zabawę ze starszym dzieckiem. Dzięki temu syn poczuje, że mama nadal Go kocha, będzie czuł się ważny, a co więcej już teraz zacznie się tworzyć silna więź między rodzeństwem. Jestem przekonana, że po wprowadzeniu tych drobnych zmian w Państwa życiu i przy szczerych, otwartych rozmowach z synem uda się zażegnać kłopoty ze snem.

Pozdrawiam