Dlaczego zamiast chudnąć to tyje?

Kiedy wstaje rano jem śniadanie np. płatki z mlekiem lub biały chleb z serem lub szynką i to wszystko popijam mlekiem. Kiedy przychodzę do domu o 14 lub 15 to jem to co mama ugotowała, a ostatnio mama zaczęła gotować mniej kaloryczne rzeczy więc jak na razie mało tyje, ale zawsze tyle jem, że jestem bardzo pełna i po obiedzie się zaczyna dostaje " szału " i wszystkie dobre rzeczy w domu lądują w moim brzuchu, kiedyś ćwiczyłam, ale i tak nie chudłam. Kolacje jem w godzinach od 17 do 19 , a potem nie mogę spać !!! Proszę pomóżcie mi w końcu schudnąć, a i mam 160cm wzrostu i ważę 62 kg !!!
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Niestety nie podałaś swojego wieku. Samo wyliczenie BMI nie wystarczy - potrzebne jest odniesienie jego wartości do siatek centylowych.

Z opisanego planu dnia wynika, że popełniasz podstawowy błąd - zbyt mała ilość posiłków i pojadanie. W ciągu dnia powinnaś spożyć ok 5 małych posiłków, zawsze pamiętając o I i II śniadaniu. Podwieczorek powinny stanowić produkty mleczne lub owocowe (bez cukru). Jedząc słodycze na pewno nie uda uzyskać się dobrego efektu.

Postaraj się uświadomić sobie w jakich sytuacjach zdarza Ci się podjadanie - czy jest to wynik stresu, nudy, chęci zajęcia się czymś, czy rzeczywiście czujesz się głodna - wtedy zjedz coś bardziej zdrowego. Jeżeli będziesz wiedziała jaki jest powód - postaraj się to zmienić (zamiast zajadania stresu, smutku, gniewu - wyjdź na spacer, uprawiaj jakiś sport).
Na śniadanie spożywaj mleko z płatkami owsianymi lub żytnimi, zamiast chleba białego jedz pieczywo razowe. Unikaj płatków słodzonych cukrem , kukurydzianych. Zawsze do szkoły zabieraj kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z warzywami i wędliną/twarogiem lub sałatkę warzywną.
Kolację jesz o prawidłowej porze, pamiętaj jednak aby była ona lekkostrawna (bez smażonych produktów, tłustych i kalorycznych).

Pozdrawiam