Długość życia plemników w suchym środowisku

Witam, mam pytanie odnośnie długości życia plemników w środowisku suchym, dokładnie wyschniętej spermie. Czy jeśli stosunek płciowy został odbyty w prezerwatywie i wszystko było ok. i w ciągu 1 h do 2h miał miejsce drugi stosunek również w prezerwatywie od samego początku, to czy istnieje zagrożenie zajścia w ciążę. Partner założył prezerwatywę, ale nie umył penisa ani rąk. Twierdzi, że zdejmując pierwszą prezerwatywę nie miał kontaktu z nasieniem. Mam obawy czy te wyschnięte plemniki mogły przeżyć i przedostać się do pochwy? Zdaje sobie sprawę, że w suchym środowisku plemnik ginie w kilka minut, jednak im więcej o tym myślę, tym więcej mam niepokoi i lęków. Właśnie mija 24h od stosunku i cały czas rozważam zażycie tabletki 72h, dlatego bardzo szybko proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W opisanej przez Panią sytuacji nie ma możliwości, by doszło do zapłodnienia. Nie musi Pani przyjmować tabletki po. Plemniki żyją bardzo krótko poza drogami rodnymi, tak jak Pani już wie. Ponadto, skoro Pani partner założył prezerwatywę, to nie było nawet kontaktu tego wyschniętego nasienia z Pani pochwą.

Pozdrawiam serdecznie!