Dni płodne jeszcze raz

Więc jak mam mokro i śluz jest lekko przezroczysty, to znaczy, że mam już dni płodne. Trudno mi określić. Wcześniej, jak byłam młodsza, widziałam śluz, jaki większość kobiet ma. A teraz doszukuję się go. Sylwia

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Wśród określania dni płodnych, jednym z objawów jest śluz szyjkowy. Najczęstszą przyczyną zmniejszenia ilości śluzu szyjkowego (wysuszenia śluzówki pochwy) są infekcje, najczęściej grzybicze (drożdżakowe), nie zawsze muszą im towarzyszyć inne, sugerujące infekcje objawy (np. świąd, pieczenie).

Przyjmowanie niektórych leków również może wywołać taki stan - o działaniu przeciwcholinergicznym oraz sympatykomimetycznym. Wśród nich są przede wszystkim leki przeciwalergiczne, o działaniu nasercowym i naczyniowym, psychiatryczne i inne. Jest to też proces towarzyszący starzeniu się.

Dlatego w przypadku, gdy rzeczywiście nastąpiło zmniejszenie ilości śluzu szyjkowego, czego objawem może być dyskomfort, bolesne stosunki płciowe, zalecałabym wizytę u ginekologa, który po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu Pani, będzie mógł stwierdzić ewentualną przyczynę tych zaburzeń.

Jeżeli problem ten nie dotyczy Pani, a jest spowodowany problemami technicznymi w ocenie śluzu - proponuję wspomaganie się innymi objawami dni płodnych - np. pomiarem temperatury pochwy. Tutaj znajdzie pani pomocne informacje.