Dni płodne przy zaburzeniach miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam,15 sierpnia odstawiłam tabletki antykoncepcyjne gdyż chcemy mieć dziecko i 18 sierpnia dostałam okres z odstawienia, od tamtego czasu nie mam miesiączki która powinna być 15 września przy moich do tego czasu cyklach, ale rozumiem że po odstawieniu tabletek musi się wszystko uregulować i może ona przyjść później ale moje pytanie konkretne jest takie czy w takim razie u mnie wystąpią dni płodne jeśli ta miesiączka się nie pojawiła i jeśli tak to jak je obliczyć?
KOBIETA ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Opisany przez Panią brak miesiączki zdecydowanie ma związek z odstawieniem antykoncepcji hormonalnej. Dość często zdarza się bowiem, że u kobiet, które odstawiły tabletki występują przejściowe zaburzenia miesiączkowania o typie oligomenorrhea. Takie zaburzenie może utrzymywać się nawet do 6 miesięcy. Póki co proszę zatem cierpliwie poczekać na miesiączkę. Gdyby nie wystąpiła w ciągu najbliższych 2 tygodni sugeruję skonsultować się ze specjalistą ginekologiem, który wdroży właściwe leczenie. A propos dni płodnych to właściwie nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Owulacja może wystąpić pomimo opóźnienia miesiączki, a może też jej nie być. Nie ma także takiej możliwości, by obliczyć dni płodne w takiej sytuacji. Jedynym pomocnym rozwiązaniem wydaje się być ocena owulacji poprzez USG lub testy owulacyjne.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Oczywiście dni płodne występują u Pani, jednak ich prawidłowe obliczenie w obecnej sytuacji jest mało możliwe. Oczywiście jest możliwość wykazania dni płodnych w przypadku nieregularnych cykli jednak dopiero minął jeden co uniemożliwia takie działanie. Dodam jeszcze iż opóźnienia 3 dni to jeszcze nie patologia.
Stosuje sie metodę (operająć się o cykle z ostatnich 12 miesięcy). Początek okresu płodnego obliczamy odejmując 18 dni od ilości dni najkrótszego cyklu w roku; koniec - odejmując 11 dni od najdłuższego cyklu w ciągu ostatnich 12 miesięcy.