Do jakiego lekarza się udać, jeśli bardzo szybko chudnę?
Mam 55l. i od pół roku bardzo chudnę, kg na msc. Przy wzroście 172cm ważę już tylko 58 kg.. Wszyscy mi mówią ,że źle wygladam. Podstawowe badania krwi są w normie , krwi w kale i pasożytów nie ma. rtg płuc tez w normie, TSH norma..Jem jak zwykle, a waga spada. Szybko się męczę. Jakie badania mam jeszcze wykonać, do jakiego lekarza się udać, co zrobić ? Dziękuję za każda poradę , Jan

MĘŻCZYZNA, 55 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Duża niezamierzona utrata masy ciał zawsze budzi niepokój onkologiczny. Diagnostyką powinien pokierować lekarz internista lub lekarz pierwszego kontaktu. Zależy ona od wywiadu i dominujących objawów (np. czy męczliwość występuje ciągle, czy podczas wysiłku, czy towarzyszy jej duszność, czy występują inne obj. ogólnoustrojowe jak nadmierne pocenie, podwyższona temp. ciała itd.). Warto wykonać dodatkowo: USG jamy brzusznej, EKG i (jeśli nie była wykonywana) to morfologia krwi z rozmazem ręcznym, OB, glukoza na czczo (utrata m.c. może czasem wynikać z cukrzycy). Kwalifikuje się pan również do programu profilaktyki raka jelita grubego i warto pomyśleć o wykonaniu kolonoskopii (nawet jeśli badania kału na krew utajoną są prawidłowe). Do rozważenia również gastroskopia.